Çöpadam bile çizemem ama nasıl resim yaparım?

Neredeyse her gün onlarca kez bize sorulan, çoğu zaman da gülümsemeyle eşlik ederek
"ama atölyenizin adı Çöpadam, hadi bakalım söyleyin benim gibi yeteneksize nasıl resim yaptıracaksınız" diyen kişilere blogcu vasıtasıyla cevap veriyor olalım;

Çizginizi beğenmiyor -abartarak- çöpadam bile çizemem diyor olabilirsiniz, ama resim yapmak bir süreç işidir, sonuç değil... Yani, uygun eğitimi aldıkça ve çalıştıkça gelişecek resminiz,
 teknik-malzeme-eğitim üçlüsünü doğru bir şekilde biraraya getirdikten sonra resim yapamamak diye bir şey sözkonusu değildir.

Bununla beraber yetişkinlerin endişelerinde doğruluk payı vardır, şöyle ki, Akademik araştırmalara göre hiç resim eğitim almamış kişiler 11-12 yaşında nasıl resim yapıyorlarsa yetişkinliklerinde de öyle resim yaparlar. Yani çizgileri "kültürle" veya "yaşla" gelişmez.
Peki nasıl gelişir?

Denemekle, yapmakla, çekinmeden çizmekle, boyamakla, denemekle, denemekle....
Boyaları kullanın, kolay işler yapmaya çalışın,kendi kendinize öğreneceğiniz konular da vardır, eğitim kitaplarından da elbette yararlanın, bunlarla beraber profesyonel eğitimcilerin katkısını yadsımayın, hele bir atölye ortamında herkesin beraber resim yapması, ortalığı dağıtması ve yaratıcılıklarını kullanırken "hikaye değiş-tokuş" etmelerini kaçırmayın, sanatın herhangi bir dalını, en naif olan resim çalışmalarını hayatınıza tekrar sokun!

Bu sefer biraz daha bilinçle, parlayan güneş-panjurlu ev-dere kenarında çiçekler üçgeninden biraz daha geliştirerek hikayenizi anlatın, dinlemek isteyen pek çok kişi olduğunu göreceksiniz.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !